Bashkimi Europian bllokon ҫdo fond në qytetet e Polonisë që u shpallën, Zona pa LGBT

Bashkimi Europian bllokon ҫdo fond në qytetet e Polonisë që u shpallën, Zona pa LGBT

Bashkimi Europian ka bllokuar të gjitha fondet e saj për 6 qytete polake, të cilat janë binjakëzuar në një “koalicion” të quajtur “Zona pa LGBT”

Duke njoftuar vendimin Komisioni Evropian tha se unioni mbron barazinë për të gjithë njerëzit.

“Vlerat dhe të drejtat themelore të BE duhet të respektohen nga vendet anëtare dhe autoritetet shtetërore”, tha komisionerja e BE për barazinë Helena Dalli, në një koment.

“Prandaj gjashtë qytetet e vllazëruara nga autoritetet në Poloni që u shpallën ‘Zona pa LGBTI’ apo miratuan rezolutat e  ‘të drejtës së familjes’ ne i refuzojmë,” shtoi ajo.

Qytetet kishin aplikuar në programin e binjakëzimit të BE, për të “garantuar marrdhënie paqësore” dhe “përforcuar miqësinë dhe mirëkuptimin e ndërsjelltë” mes qytetarëve evropianë.

Programi evropian i binjakëzimit jep fonde deri në €25,000 për nisma të tilla.

Por zëdhënësi Adalbert Jahnz tha: “Gjashtë aplikimet janë refuzuar sepse përfaqësuesit nuk dhanë sigurinë e mjaftueshme se projekti përshtatet me tiparet dhe objektivat e tij të përgjithshme”.

Jahnz tha për CNN se “nuk kishte lirinë” për të identifikuar aplikimet e refuzuara: “Ne nuk i bëjmë publikë aplikantët të cilëve u refuzohen fondet e BE, që është edhe kjo pjesë e parimit të barazisë që dominon proceset tona”./ HistoriaIme

Rusia bëhet më autoritare me ndryshimet kushtetuese, arrestohen 20 aktivistë LGBTI!

Rusia bëhet më autoritare me ndryshimet kushtetuese, arrestohen 20 aktivistë LGBTI!

Mbi 30 njerëz u arrestuan në fundjavë në Shën Petersburg dhe Moskë, ndërsa protestuan kundër projektligjit, i paraqitur në 14 korrik parlamentit dhe kishin për qëllim ndryshimin e ligjit të familjes.

Në përputhje me reformën e fundit kushtetuese, të porositur nga Putin dhe të miratuar me referendum në 1 korrik, në bazë të së cilës ri përkufizohet martesa si “bashkim midis një burri dhe një gruaje”, deputetët propozues kërkojnë një ndalimtë qartë të martesave për njerëzit të të njëjtit seks.

Human Rights Watch: Komuniteti LGBT+ u nënshtrohet torturave brutale në Siri nga qeveria dhe ISIS

Human Rights Watch: Komuniteti LGBT+ u nënshtrohet torturave brutale në Siri nga qeveria dhe ISIS

Njerëzit Queer në Siri vuajnë forma ekstreme dhe poshtëruese të dhunës seksuale në duart e zyrtarëve të qeverisë dhe militantëve të të ashtuquajtur shtetit islamik ISIS, sipas një raporti të ndarë nga një prej organizatave më të mëdha botërore për të drejtat LGBT + dhe të drejtat e njeriut.

Në intervistat me 40 persona LGBT + Human Rights Watch zbuloi  se komuniteti atje i nënshrohet në mënyrë periodike akteve brutale.

Lajm i mirë për komunitetin LGBTI/ Në Maqedoninë e Veriut fitojnë social-demokratët!

 

Të mërkurën e 15 korrkut, 1.814.263 qytetarë me të drejtë vote në Maqedoninë e Veriut iu drejtuan kutive të votimit për të zgjedhur qeverinë e re e cila do ta drejtojë vendin në 4 vitet e ardhshme.

Zgjedhjet janë mbajtur në mes të krisës së koronavirusit, ndërsa sipas komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve të drejtën e votës e kanë ushtruar 922 678 qytetarë apo 50.86 për qind e votuesve.

Tanimë kur nuëmrimi është drejt fundit, fituesi i këtyre zgjedhjeve është konfirmuar koalicioni “Mundemi” i udhëhequr nga Social-demokratët e LSDM, të Zoran Zaev.

Rënia e Polonisë/ Qeveria drejt tërheqjes nga Konventa e Stambollit, alarm për dhunën në familje!

Rënia e Polonisë/ Qeveria drejt tërheqjes nga Konventa e Stambollit, alarm për dhunën në familje!

Polonia do të ndërmarrë në javët e ardhshme një hap estrem, për tu tërhequr nga një Traktat Evropian mbi Dhunën ndaj Grave, e njohur ndryshe si Konventa e Stambollit.

Sipas të djathtëve në Poloni të cilët së fundmi futuan ngushtë zgjedhjet, ky traktat shkel të drejtat e prindërve duke u kërkuar shkollave t’u mësojnë fëmijëve për gjininë.

Ministri i Drejtësisë, Zbigniew Ziobro tha se “Ai përmban elemente të një natyre ideologjike, të cilat ne i konsiderojmë të dëmshme”, tha zoti Ziobro.

Mijëra njerëz, kryesisht gra, protestuan në Varshavë dhe qytete të tjera kundër propozimeve për të refuzuar traktatinm që sipas tyre legjitimon dhunën në familje.

Që nga fitimi i një mandate të dytë pak javë më parë, Presidenti i djathtë Andrej Duda është kritikuar fort për shkak se po ndërmerr disa hapa që janë quajtur si shkelje e të drejtave të njeriut, përfshirë kritikat e ashpra për qasjen e tij ndaj komunitetit LGBTI.

Partia në pushtet Drejtësi dhe Ligj (PiS) e Polonisë dhe partnerët e saj të koalicionit pozicionohen ngushtë me Kishën Katolike dhe promovojnë një axhendë konservatore sociale.

Ministri i drejtësisë, përfaqëson një parti më të vogël të krahut të djathtë brenda koalicionit qeverisës. Një zëdhënës i qeverisë nuk ishte i disponueshëm të shtunën për të komentuar nëse njoftimi i zotit Ziobro për planet për tu tërhequr nga traktati përfaqësonte një vendim kolektiv të kabinetit, apo vetëm partia e Ministrit të Drejtësisë do t’i shkojë kësaj axhende deri në fund.

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se dhuna në familje është rritur këtë vit në Evropë gjatë muajve të izolimit për shkak të përpjekjeve për të luftuar koronavirusin./ HistoriaIme

LC Waikiki ndalon përdorimin e ylberit dhe simboleve LGBT+

LC Waikiki ndalon përdorimin e ylberit dhe simboleve LGBT+

Kompania turke e veshjeve LC Waikiki, e cila ka dhe një rrjet të gjerë dyqanesh në Shqipëri dhe Kosovë, u tha punonjësve të saj “të mos përdorin ylberin në një mënyrë që mund të perceptohet si simbol për komunitetin LGBT+ dhe njëkohësisht të zvogëlojnë numrin e ngjyrave të përdorura në produkte dhe të dallojnë nuancat e ngjyrave”.

“Në qershor dhe korrik, simbolet e ylberit, njëbrirëshave, ylber + njëbrirësh nuk duhet të përdoren në atë mënyrë që të krijojë perceptimin e të qenit pjesë e komunitetit LGBT”, tha kompania e tekstilit LCW në një e-mail të dërguar për punonjësit e saj.

Trangjinorja e parë, kandidon për poste publike në zgjedhjet në Rumani

Trangjinorja e parë, kandidon për poste publike në zgjedhjet në Rumani

Tridhjetë vjeçarja punonjëse e seksit e komunitetit rom Antonella Lerca do të jetë personi i parë transgjinor që do të kandidojë për poste publike në Rumani kur ajo garon në zgjedhjet lokale të shtatorit.

 Antonella Lerca, një grua transgjinore me origjinë rome e cila është një punëtore seksi, nisi fushatën e saj të hënën për të kandiduar si një kandidat i pavarur për Qarkun 2 të Bukureshtit në zgjedhjet lokale në 27 Shtator, i tha ajo faqes britanike LGBT të lajmeve Pink News.

Norvegjia vendos t’u japë prioritet refugjatëve LGBTI!

Norvegjia vendos t’u japë prioritet refugjatëve LGBTI!

Shteti nordik Novegjia, ka vendosur se refugjatët LGBTI të kenë përparisi në krahasim me refugjatët e tjerë, për të marrë statusin e azilantit, dhe të tranferohen më shpejt nga qendrat e azilit në vendbanimin e përhershëm.

“Për fat të keq në shumë vende njerëzit nuk nuk janë të lirë të duan atë që dëshirojnë”, tha ministrja norvegjeze e emigracionit Grude Kreek Almeland.

X