Sepse jeta nuk është katër mure/ Mbahet online parade e krenarisë në Bosnje e Hercegovinë!

 

Bosnja e Hercegovina, po mban sot paradën e dytë të krenarisë, e cila për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi po mbahet online.

Në BiH, është mbajtur një vit më parë, për herë të parë në këtë vend parada e krenarisë, e cila u zhvillua mes tensioneve dhe masave të larta të sigurisë.

6 filmat me personazhe kryesore Gay që mund t’i shihni me titra shqip në gusht!

https://i0.wp.com/www.historia-ime.com/wp-content/uploads/2020/08/2.jpg?resize=960%2C640&ssl=1

 

Nëse nuk keni ikur me pushim, ose edhe nëse keni ikur, dhe në darkë nuk keni se ҫfarë të bëni, atëherë uluni dhe shikoni filmat që ne u sugjerojmë t’i shikoni gjatë këtij muaji.

Filmat e mëposhtëm, mund të gjenden me titra shqip në platformat e filmave online.

Nacionalistët polakë dhe aktivistët LGBT përleshen në Varshavë

 

 

Varshavë- Qindra nacionalistë polakë dhe mbrojtës të të drejtave LGBT u përleshën me njëri-tjetrit në anët e kundërta të një rruge në Varshavën qendrore të Dielën.

Nacionalistët dogjën një flamur LGBTI, ndërsa aktivistët LGBT pikturuan një tjetër flamur në rrugë. Grupet të cilat i ndanin një  kordon me automjete të policisë, lëshuan thirrje kundër njëri-tjetrit.

Deputetët polakë veshin ngjyrat e ylberit si përgjigje ndaj Presidentit Duda

Deputetët polakë veshin ngjyrat e ylberit si përgjigje ndaj Presidentit Duda

Deputetët polakë valëvitën flamurin me ngjyrat e ylberit të komunitetit LGBTQ + si protestë gjatë betimit të Presidentit Andrzej Duda.

Disa madje mbanin kopje të kushtetutës, për të sinjalizuar besimin e tyre se presidenti ka shkelur mbrojtjet ligjore të vendit.

“Presidenti i Republikës së Polonisë duhet të mbrojë mirëqenien e të gjithë qytetarëve,” ka shkruar në Twitter deputetja e Razem, Magda Biejat.

Delegacioni i BE dënon sulmin e aktivistit Bekim Asani në Maqedoninë e Veriut

https://i0.wp.com/www.historia-ime.com/wp-content/uploads/2020/08/bek.png?resize=859%2C602&ssl=1

Delegacioni i Bashkimit Evropian në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka dënuar përmes një deklarate sulmin personal dhe kërcënimet me vdekje ndaj aktivistit LGBTI Bekim Asani, dhe kërkon që sistemi i drejtësisë penale të hetojë çështjen, me qëllim që autorët të sjellin para drejtësisë.

“Respektimi i të drejtave të njeriut dhe sundimi i ligjit janë gur themeli i Bashkimit Evropian, ku çdo individ i mban këto të drejta, pavarësisht nga orientimi i tyre seksual.

Karantina kishte një ndikim shkatërrues në shëndetin mendor të komunitetit LGBT

Karantina kishte një ndikim shkatërrues në shëndetin mendor të komunitetit LGBT

Bllokimi i koronavirusit ka provokuar një krizë të shëndetit mendor në mesin e komunitetit LGBTQ, me njerëz të rinj të mbyllur me të afërmit e moshuar më të dëshpëruar, zbuluan studiuesit.

Një studim i përvojës së njerëzve LGBTQ gjatë pandemisë, nga University College London (UCL) dhe Universiteti Sussex, zbuloi se 69% e të anketuarve pësuan simptoma depresive, duke u rritur në rreth 90% të atyre që kishin provuar homofobinë ose transfobinë.

Me mijëra protestojnë në Poloni pas arrestit të aktivistëve

Me mijëra protestojnë në Poloni pas arrestit të aktivistëve

VARSHAVË – Mijëra njerëz protestuan në Poloni të shtunën duke valvitur flamujt e ylberit një ditë pasi një aktivist për të drejtat e komunitetit LGBT u mor për dy muaj paraburgim.

Rreth 50 demonstrues u arrestuan gjithashtu të premten, pasi aktivistja e cila identifikohet si Margot, u dënua në Varshavën Qëndrore pas një urdhëri kontroversial të gjykatës.

Protesta më e madhe e solidaritetit të shtunën ndodhi jashtë Pallatit të Kulturës në Varshavë, ku një fotograf i AFP fotografoi mijëra njerëz, ku disa prej tyre mbanin cadra me flamuj LGBT.

Bashkimi Europian bllokon ҫdo fond në qytetet e Polonisë që u shpallën, Zona pa LGBT

Bashkimi Europian bllokon ҫdo fond në qytetet e Polonisë që u shpallën, Zona pa LGBT

Bashkimi Europian ka bllokuar të gjitha fondet e saj për 6 qytete polake, të cilat janë binjakëzuar në një “koalicion” të quajtur “Zona pa LGBT”

Duke njoftuar vendimin Komisioni Evropian tha se unioni mbron barazinë për të gjithë njerëzit.

“Vlerat dhe të drejtat themelore të BE duhet të respektohen nga vendet anëtare dhe autoritetet shtetërore”, tha komisionerja e BE për barazinë Helena Dalli, në një koment.

“Prandaj gjashtë qytetet e vllazëruara nga autoritetet në Poloni që u shpallën ‘Zona pa LGBTI’ apo miratuan rezolutat e  ‘të drejtës së familjes’ ne i refuzojmë,” shtoi ajo.

Qytetet kishin aplikuar në programin e binjakëzimit të BE, për të “garantuar marrdhënie paqësore” dhe “përforcuar miqësinë dhe mirëkuptimin e ndërsjelltë” mes qytetarëve evropianë.

Programi evropian i binjakëzimit jep fonde deri në €25,000 për nisma të tilla.

Por zëdhënësi Adalbert Jahnz tha: “Gjashtë aplikimet janë refuzuar sepse përfaqësuesit nuk dhanë sigurinë e mjaftueshme se projekti përshtatet me tiparet dhe objektivat e tij të përgjithshme”.

Jahnz tha për CNN se “nuk kishte lirinë” për të identifikuar aplikimet e refuzuara: “Ne nuk i bëjmë publikë aplikantët të cilëve u refuzohen fondet e BE, që është edhe kjo pjesë e parimit të barazisë që dominon proceset tona”./ HistoriaIme

X